bezpieczne korzystanie z komputera w pracy

Bezpieczne korzystanie z komputera w pracy

Bezpieczne korzystanie z komputera w pracy. Kwestia jest niezwykle istotna, gdyż coraz częściej korzystamy z komputerów czy laptopów w ramach naszego dnia pracy. W obecnej sytuacji warto uświadomić sobie jakie są możliwe zagrożenia zdrowotne z tym związane oraz jak możemy im skutecznie zapobiegać.

Jak się okazuje problem nie tkwi zwykle w samym urządzeniu, a w sposobie użytkowania przez nas samych. Długotrwałe korzystanie z myszki lub klawiatury może nadwerężać dłonie i nadgarstki, niewłaściwa postawa zaś może powodować ból pleców i szyi. Przy odpowiednich modyfikacjach dotyczących ustawienia biurka i sposobu korzystania ze stanowiska pracy większości tych problemów możemy uniknąć.

Zgodność z wymogami BHP, szkolenia, przerwy w pracy, badanie wzroku to część elementów leżących po stronie pracodawcy. Bezpieczne korzystanie z komputera w pracy – wiele zależy od samych pracowników.

Bezpieczne korzystanie z komputera – działania jakie możesz podjąć we własnym zakresie:

  • Zastanów się gdzie na biurku ustawisz najczęściej używane przedmioty. Poprzez umiejętne ich umiejscowienie unikniesz niepotrzebnego i ciągłego skręcania tułowia czy głowy co może prowadzić do niepotrzebnego nadwerężania ciała.
  • Sprawdź jakie są możliwe ustawienia krzesła/fotelu, na którym siedzisz podczas pracy. Upewnij się, że plecy są podparte, kolana są na poziomie bioder, a jeśli to możliwe stopy powinny leżeć płasko na podłodze. Unikaj siedzenia z nogą na nogę. Pozycja ta może niekorzystnie wpływać na krążenie i potencjalnie przyczynić się do problemów z biodrami.
  • Umieść ekran w optymalnej odległości od oczu. Ekran powinien być umieszczony w odległości ok. 30-75 cm od oczu, z górną częścią ekranu mniej więcej na wysokości oczu. Zmniejsz jasność monitora, aby oczy nie męczyły się zbytnio, zaciągnij rolety, jeśli zza pleców pada na monitor światło słoneczne, dostosuj ustawienia kontrastu i jasności monitora, tak aby praca przebiegała w komfortowych warunkach
  • Jeśli często korzystasz z telefonu rozważ przejście na zestaw słuchawkowy. Zdecydowanie oprzyj się pokusie trzymania telefonu na ramieniu, ponieważ może to prowadzić do napięcia mięśni szyi.
  • Podczas korzystania z klawiatury lub myszki nadgarstki powinny być wyprostowane. Niektórzy cenią sobie korzystanie ze stabilizatora nadgarstka. Nie są one drogie a mogą okazać się przydatne i chronić przed powstaniem problemów w przyszłości. Łokcie powinny znajdować się pionowo poniżej ramion, a ramiona powinny wygodnie spoczywać po bokach ciała.
  • Wprowadź regularne przerwy podczas swojego dnia pracy. Przejdź się po wodę, jeśli masz możliwość wplataj czynności wymagające odejście od biurka, spójrz na punkt znajdujący się w dalszej odległości niż ekran Siedząc rozciągaj się, aby rozluźnić mięśnie, które przebywały w tej samej pozycji od dłuższego czasu.