rozrzutnik obornika

Rozrzutnik a wielkość gospodarstwa – o czym należy pamiętać?

Wielkość gospodarstwa to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na wybór odpowiedniego modelu rozrzutnika obornika. Większe gospodarstwo wiąże się się większymi wymaganiami, również w kontekście sprzętów. Niezwykle ważna jest optymalizacja procesów. Co brać pod uwagę wybierając idealny rozrzutnik obornika?

Wybór rozrzutnika – co brać pod uwagę?

Rozrzutniki obornika znacznie usprawniają pracę i są funkcjonalne. Dzięki temu, że wykorzystywane są różne rodzaje adapterów, rozrzutniki z powodzeniem wykorzystywane są do  nawożenia innymi niż obornik nawozami, w tym kompost czy nawozy półpłynne.

Wybierając idealny model rozrzutnika uwzględnijmy takie elementy jak pojemność i ładowność skrzyni. W przypadku, gdy gospodarstwo ma dużo obornika, należy zdecydować się na maszynę o większej pojemności i ładowności. Większa wydajność przełoży się na szybkość i efektywność pracy. Przyjrzyjmy się bliżej adapterowi 0 jest on odpowiedzialny za szerokość rozrzutu. Warto również przemyśleć dobór podwozia. Podwozie jednoosiowe sprawdzi się w małych maszynach, które wybierane są przez właścicieli mniejszych gospodarstw. Podwozie dwuosiowe znajdują się zwykle w rozrzutnikach mających większą ładowność. Pracują efektywnie nawet na trudnym terenie.

Zastanawiając się jaki rozrzutnik będzie najlepiej radził sobie w naszym gospodarstwie należy przeanalizować również takie kwestie jak kształt i wielkość działki, ukształtowanie terenie i rodzaj upraw.

Rozrzutnik dla dużego gospodarstwa

W przypadku dużych gospodarstw sprawdzają się rozrzutniki tandemowe. Cechuje je duża wytrzymałość, wydajność i efektywność. Niezwykle wydajną maszyną jest np. BIZON N250S/6. Jest to model dostępny w ofercie firmy Roltrans. Umożliwia on rozrzucanie nawozu nawet na szerokość 15 metrów.

Rozrzutnik dla małego gospodarstwa

Częstym wyborem w przypadku małych gospodarstw jest rozrzutnik jednoosiowy. Cechuje je mniejszy rozmiar i niższa cena pozwalające na ograniczenie kosztów związanych z inwestycją. Mniejsza pojemność i masa przekłada się na łatwość manewrowania na polu. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich obszarów.  Rozrzutnik jednoosiowy to także mniejszy koszt eksploatacji i konserwacji.

Wybierając odpowiedni model dla małego gospodarstwa sprawdźmy jaki ma adapter. Adapter poziomy będzie dobrym wyborem w przypadku małych i średnich gospodarstw. Rozrzuca on nawóz precyzyjnie, co jest kluczowe na wąskich działkach.